Co je celostní gynekologie – rozhovor s MUDr. Blábolilovou
Tentokrát jsem měla příjemnou příležitost udělat rozhovor s celostní gynekoložkou, paní doktorkou Jitkou Blábolilovou. Začínala jako porodní asistentka, pokračovala studiem medicíny a letos otevřela soukromou praxi jako celostní gynekoložka v Novém Bydžově (okres Hradec Králové)
Jak dlouho jste pracovala jako klasická gynekoložka?
Jako „klasická“ gynekoložka jsem pracovala bezmála 3 roky.
Pracovala jste v nemocnici nebo jste měla i soukromou praxi? Ve které nemocnici?
Pracovala jsem v Neratovicich, malá porodnice na sever od Prahy. Neměla jsem soukromou praxi, byla jsem v zaměstnaneckém poměru. Jeden den v týdnu jsem byla v gynekologické ambulanci, zbývající čas – lůžkové oddělení, porodní sál, operační sál.
Co Vás ke gynekologii přivedlo, proč jste vybrala tento obor?
Zajímavý dotaz. Původně jsem vystudovala porodní asistenci. Po pěti letech praxe jsem se rozhodla jít studovat medicínu. Motivací bylo více. V té době ministerstvo zdravotnictví začalo redukovat počet porodnic. Řada mých kolegyň po zrušení porodnice šla pracovat mimo obor a to jsem nechtěla. Vždy jsem preferovala malé rodinné porodnice. Další mojí pohnutkou bylo, naučit se ještě více a „opečovat“ ženy od prekoncepce, těhotenství, přes porod, šestinedělí a dále. V tomto pro mě „osudové“ setkání s francouzským porodníkem Michalem Odentem a brněnským gynekologem doc. Malým. Další motivací bylo očekávání, že s větší kompetencí budu moci více ovlivnit vedení porodu.
Proč jste se rozhodla klasickou gynekologii opustit?
Z mého pohledu se v rámci klasického pojetí neřeší příčina obtíží, ale pouze důsledek. To mě neuspokojovalo. Ráda poslouchám příběhy žen, hledám příčinu obtíží a nabízím možnosti řešení.
Co si mám představit pod pojmem celostní gynekologie?
Mám celostní přístup ke zdraví ženy. To, že se projeví gynekologické či jiné obtíže, vnímám jako upozornění, že je třeba dělat něco jinak. Z mého pohledu je třeba pátrat po příčině a ošetřit ji na více úrovních. Úprava životosprávy – kvalita stravy se podílí na vzniku nemocí ze 75%. Jídlo je tedy nejdůležitější faktor zdravého životního stylu. V tomto jsou skvělými pomocníky zelené potraviny. Dále práce na psychospirituální rovině – psychosomatika, aromaterapie, EFT. Spolupracuji s dalšími odborníky.
Doporučujete zelené potraviny. Proč jste se pro ně rozhodla? Co můžou člověku přinést?
Ano, doporučuji zelené potraviny – ječmen a chlorellu od Green Ways. Jejich složení a účinek na organismus je komplexní, svým složením jsou velmi blízké racionální stravě. Zbavují naše těla toxických látek, nežádoucích balastů a usazenin. Doplňují do organismu základní stavební kameny (vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty, aminokyseliny, nukleové kyseliny, nenasycené mastné kyseliny, enzymy, chlorofyl a několik zcela unikátních látek). Podporují hojení veškerých zánětů v těle. Jsou zásadotvorné, působí probioticky. Výrazně zpomalují buněčné stárnutí. Z jejich účinku na lidské tělo jsem nadšená. Mohou je konzumovat i těhotné a kojící ženy.
Proč jsem se pro ně rozhodla?
Pravidelně je konzumuji já i mé děti a jsem nadšená jejich účinky. Při pravidelné konzumaci postupně odeznívá řada mých obtíží. Líbí se mi, jak komplexně působí. Čistí, hojí, podporují obnovu normální střevní mikroflóry, jsou zdrojem veškerých důležitých látek a zvyšují přirozenou obranyschopnost. A to je i důvod, proč je nabízím.
Pracujete s aromaterapií. Dokážu si její použití představit u porodu. K čemu je ještě možné ji v gynekologii využít?
Aromaterapie má široké uplatnění a s oblibou je využívám i při řešení gynekologických obtíží. Eterické oleje působí na fyzické i psychospirituální úrovni. Vhodně zvolená kombinace esenciálních olejů podpoří ženy při nepravidelnostech cyklu (silná menstruace, nepravidelné krvácení, bolestivá menstruace, premenstruační syndrom), při gynekologických zánětech, endometrióze i neplodnosti.
S jakými problémy se na Vás může člověk obrátit? Co všechno nabízíte?
Škála obtíží, se kterými se na mě ženy obracejí, je pestrá: gynekologické záněty akutní i chronické, myomy, poruchy krvácení, endometrióza, neplodnost, cysty, antikoncepce. Co se týče gynekologických zánětů. Jedná se o tak rozšířený problém, že jsem se rozhodla k němu napsat brožuru zdarma, ve které ženám radím, jak se uzdravit a zdraví si udržet. Tuto brožuru je možné si zdarma stáhnout na mých stránkách.
Oslovují mě i ženy během těhotenství a porodu – od běžných obtíží (únava, výtoky…) po vysvětlení výsledků vyšetření a obeznámení s doporučenými postupy. Vyhledávají mě i ženy s posttraumatickou stresovou poruchou po nevydařeném porodu nebo ženy se syndromem prázdné náruče.
Máte klasickou gynekologickou ordinaci?
Nemám klasickou ordinaci. Pracuji formou konzultací. Z mého pohledu jsou po fyzické stránce ženy vyšetřené dosti, není nic výjimečného, že ženy mají stohy výsledků vyšetření.
Jak návštěva u Vás probíhá?
Běžná délka konzultace je cca 60 min. Cca 30 min vstupní pohovor, kde rozebereme obtíže, jejich vznik s pohled na ně v širších souvislostech, anamnéza. A potom navrhnu možnosti řešení.
Poskytujete poradenství i na dálku? Pokud ano, jakým způsobem?
Konzultace poskytuji osobní, online (Skype, chat na Facebooku) i telefonické.
V dnešní době přibývá žen, které chtějí rozhodovat o tom, jak bude jejich porod probíhat. Studují informace, na základě kterých sepisují porodní přání. Co si o tomto trendu myslíte?
Jsem ráda, že takových vědomých žen přibývá. Jsem přesvědčena, že to je cesta ke změně porodnictví u nás. „Ženy sobě.“
Proč je podle Vás pro spoustu zdravotníků problém takováto přání respektovat?
Rozumím tomu, sama jsem si tím také prošla. Společným jmenovatelem jsou strach a neošetřená traumata.
Myslíte, že by měla mít žena právo volby místa porodu?
Z mého pohledu má mít žena právo volby místa porodu a rodit v bezpečném a respektujícím prostředí.
Děkuji paní doktorce Blábolilové za rozhovor. Její webové stránky najdete zde, Facebook zde.
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli na sociálních sítích.