Láska a úcta
Dr. Emmerson Eggrichs
Celá kniha se točí kolem citátu z Bible: „A tak i každý z vás bez výjimky ať miluje svou ženu jako sebe sama a žena ať má před mužem úctu.“ (apoštol Pavel, list Efezským 5,33).
Nedokázala jsem si představit, jak je možné o něčem takovém napsat mnohostránkovou knihu. Nicméně nakonec se z toho stala kniha, ve které nechávám nejvíc záložek za poslední dobu.
V místě první záložky jsem měla pocit, že u nás autor někdy byl na návštěvě – a to zrovna v období, které pro nás nebylo jednoduché ani klidné. Svým způsobem se mi ulevilo, že moje tehdejší reakce nebyly až tak neobvyklé.
Autor hovoří o pojmu Bezpodmínečná úcta. Popisuje, že ženy toto spojení zaráží, zatímco bezpodmínečná láska je pro ně něco samozřejmého. Úctu považují za něco, co je potřeba si zasloužit. Přitom pro muže je právě bezpodmínečnost úcty stejně zásadní, jako pro ženy pocit bezpodmínečné lásky.
Pokud žena muži neprojevuje úctu, muž jí neprojevuje lásku. Současně pokud muž ženě neprojevuje lásku, žena mu neprojevuje úctu. Tuto situaci Eggrichs popisuje jako „kruh šílenství“. Přerušit ho může kterýkoliv z partnerů. I když máme tendenci se ptát, proč to máme být zrovna my, kdo začne projevovat úctu nelaskavému partnerovi / lásku neuctivé partnerce, je v knize poukázáno na to, že ten, kdo „kruh šílenství“ přeruší, se v tu chvíli ukáže jako zralejší partner.
Opakem předchozího stavu je Kruh motivace, kdy projevy úcty ženy motivují muže k projevům lásky a současně její projevy úcty motivují muže, aby se choval láskyplněji.
Na mnoha místech jsou velice přesně popsány pocity většiny žen v různých situacích. Předpokládám tedy, že minimálně stejně věrohodný je i popis mužských pocitů a pohledů.
Kniha přináší i návod, jak může muž ženě projevovat lásku (blízkost, otevřenost, porozumění, omluvy, věrnost, uznání) a jak může žena projevovat partnerovi úctu (ocenění muže jako živitele, ochránce, analytika, respektování mužovy autority, sexualita, budování přátelství s mužem). Některé body považuji jako žena za diskutabilní, nicméně je možné, že stejně tak můžou o některých projevech lásky polemizovat zase muži.
Eggrichs se odvolává na práci Johna Gottmana, který je mimo jiné autorem knihy Sedm principů spokojeného manželství, kterou považuji za velmi kvalitní.
Stejně tak je možné si všimnout podobnosti některých myšlenek s dílem Marshalla Rosenberga Co řeknete, změní váš svět. Oba autoři vycházejí z předpokladu, že nejhlubší touhou všech lidí je sloužit ostatním a konat dobro.
Kniha je zajímavou inspirací, byť je pro mě osobně trochu příliš křesťanská a ne se vším můžu zcela souhlasit. Jako její hlavní přínos vnímám uvědomění si rozdílných potřeb mužů a žen a výzvu, aby partneři svoje potřeby vzájemně co nejvíc naplňovali. I když se celá točí kolem jediného biblického citátu, je jeho téma rozvinuto natolik, že kniha stála za přečtení až do konce.
Návrat domů, 2012, 1. vydání