Mrzutý muž? Vím, jak na něj!
Autorem publikace je Jed Diamond, psychoterapeut s více než čtyřicetiletou praxí. Přichází s pojmem „syndrom mrzutého muže,“ o kterém uvažuje jako o možné nové diagnóze. Přináší i test, podle kterého může muž poznat, do jaké míry je pravděpodobné, že se problém týká i jeho.
Kniha popisuje vztahy, ve kterých se z pozorného partnera stane mrzutý a nevrlý muž. Jsou zde vysvětleny příčiny, zejména vliv hladiny testosteronu a kolísání tohoto hormo
nu v různých cyklech.
Ženám i mužům přináší kniha náhled na to, co se s mužem děje a jaká jsou možná řešení. Muži v knize najdou tipy, jak hladinou testosteronu upravit – mimo jiné cvičením nebo stravou (zinek, omezení alkoholu,…).
Jsou zde zmíněny i rady pro ženy, jejichž muž odmítá připustit, že se s ním něco děje – a má naopak pocit, že problém má (nebo způsobuje) žena. Mezi tipy, jak se v takové situaci zachovat, patří například:
– pochopení, že se muž trápí a je bezradný
– uvědomění si vlastních pocitů
– vnímání pocitů manžela víc než jeho slov
– postarání se sama o sebe
– dát muži najevo, že o něj žena stojí a že věří v jeho lásku
– podpora zvenčí pro ženu (přátelé, rodina, terapeut)
V hlavě mi utkvěla část, ve které se ke knize vyjadřuje novinářka. Oceňuje, že konečně ví, že se jedná o syndrom mrzutého muže, nikoliv o syndrom „bezcitného hajzla“.
Knihu doporučuji mužům, kteří se cítí nesví a nespokojení, tím spíš, pokud vlastně ani pořádně nevědí, čím to je. Stejně tak je skvělá pro ženy, které po letech žasnou, vedle koho se to vlastně ocitly a marně v manželovi hledají toho úžasného muže, kterého si kdysi vzaly. Několik příběhů ze života ukazuje, že i když se může zdát situace beznadějná, je možné vztah nejen udržet, ale i prohloubit, a to ke spokojenosti obou partnerů.